Menu Zamknij

Calumma gallus

No, to kto tutaj jest fanem fantasy? Bo mamy przed sobą rycerza!

Calumma gallus to jeden z wielu endemicznych gatunków kameleonów żyjących na Madagaskarze. Gatunków tych jest tak wiele, że aż ciężko uwierzyć; sam rodzaj Calumma to prawie 40 gatunków. Każdy z nich jednak jest naprawdę wyjątkowy.

Choćby nasz dzisiejszy gość. Kolega ma miecz na nosie. Jest to miecz oczywiście zupełnie nie groźny, mięciutki, ale wiecie, straszy nieźle przynajmniej z daleka. Jesteście w dżungli Madagaskaru, macie kilka centymetrów i szukacie jakiegoś smakowitego posiłku. Wchodzicie na czyjś teren, nie chcecie się wynieść – to trzeba pomachać wam „ostrzem” przed pyszczkiem.

Od razu znacie swoje miejsce, prawda? Wiadomo, kto rządzi w tej części drzewa. Oczywiście, ten mieczy nie służy tylko na wrogów. Przy spotkania wielu kameleonów, właściciele odpowiadających sobie wyrostków nosowych (które konkretne są dla gatunków!) mogą się łatwiej rozpoznać bez zbytniego skupiania wzroku.

Można tak samo też rozpoznać przedstawiciela płci przeciwnej swojego gatunku; wiadomo, dymorfizm płciowy, te sprawy. Nie trzeba patrzeć czy wąchać partnera, wystarczy zrobić noski-noski.

Co, nie pomyślelibyście, że wyrostki na nosach kameleonów mogą być odjechane? A jednak!

Autor: Frank Vassen

Bonusik. Kto rozpozna płci?
Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.