Menu Zamknij

Pristimantis mutabilis

Pewnie patrzycie i myślicie, że co, zwykła żaba? Oj, no chyba (w większości) jesteście tutaj już na tyle, że żadne zwierzątka u mnie nie są zwykłe.

Dzisiejsza dziwaczka, chociaż wygląda dosyć zwyczajnie, to zamiast do encyklopedii, stosowniej dorzucić ją do jakiegoś wydania X-Menów. Jest ona bowiem zmiennokształtna.

Choć brzmieć może to dosyć nieprawdopodobnie czy komicznie, Pristimantis mutabilis posiada niezwykłą plastyczność fenotypową. To zjawisko, w którym jeden genotyp (zestaw genów jednego organizmu) może wytworzyć wiele fenotypów (zestawów ujawniających się cech). Nie chcę tutaj wchodzić w jakąś bardziej skomplikowaną genetykę, dla uproszczenia uznajmy więc plastyczność fenotypową za umiejętność zmiany pewnych cech w celu lepszego dopasowania się do środowiska. Nie, nie chodzi oczywiście o farbowanie włosów. Akurat w przypadku Pristimantis mutabilis chodzi o tworzenie i znikanie brodawek.

Ta osiągająca nie więcej niż 2 centymetry żabka mocno przejmuje się kwestią, czy pasuje do otoczenia. Położona na gładkiej powierzchni, wygładza swoją skórę; położona na powierzchni chropowatej tworzy na sobie na nowo brodawki i krostki. A to wszystko w mniej niż 6 minut!

Jako biolodzy, nie mamy absolutnego pojęcia, w jaki sposób to robi. To po prostu taka niezwykła konformistka.

Autor: Lucas Bustamante

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.