Menu Zamknij

Orycteropus afer – Mrównik afrykański

Dzisiaj jedyny przedstawiciel rodzaju mrównikowatych (nie mylić proszę z mrówkojadowatymi, straszne faux pas) czyli absolutnie uroczy zwierzak znany również jako prosię ziemne.
Prosię to całkiem niezłe skojarzenie, odpowiedni kształt ciała i ryjek mogą faktycznie przywodzić na myśl świnkę; nasz pogląd naruszają jednak trochę królicze uszy i kangurowaty ogon – tymczasem nasz gość nie jest spokrewniony z żadnym z wymienionych zwierząt! Zdecydowanie bliżej mu ewolucyjnie do ryjkonosowatych czy tenreków, albo, tak ewentualnie, do słoni czy góralków. Ogólnie rzecz biorąc, nasz mrównik to po prostu zwierzę jedyne w swoim rodzaju – oraz rodzinie i rzędzie. Ten taksonomiczny samotnik zamieszkuje jednak mniej więcej dwie trzecie Afryki i ma się całkiem dobrze.
Jak zdecydowana większość prezentowanych przeze mnie zwierząt, mrównik jest łakomczuchem. Zjada, uwaga, to będzie zaskoczenie – mrówki. Wykorzystuje w tym celu swoje ostre pazury ryjący nosek o twardej skórze i wielu włoskach. Stwardniała warstwa chroni przed ugryzieniami mrówek, a włosy przed nadmiernym dostawaniem się ziemi tam, gdzie nie trzeba.
Oj smakowite muszą być te mróweczki.

Źródło: CucombreLibre
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłała Agnieszka Dziurowicz-Kozłowska.

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.