Menu Zamknij

Gryllotalpa gryllotalpa – Turkuć podjadek

Niektórzy już pisali, że się tego znanego kolegi nie mogą doczekać, oto więc on. Turkuć podjadek, szkodnik, największy owad w Polsce, znany również jako larwa kreta. Co jest śmieszne, wiecie, bo krety nie mają larw. A tu takie dziwadło!
Opinie o turkuciach są dosyć podzielone. Według jednych to pospolite, ogrodowe szkodniki; według innych to rzadkie (i gigantyczne) klejnoty pośród wszystkich owadów. Ogółem jednak, nasz wyjątkowo przystojny kolega osiąga nierzadko nawet 6 centymetrów i nie jest szczególnym fanem bycia na powierzchni. PO prostu nie nadaje się biedaczek do tego, ewolucja zrobiła z niego kopacza. Ubarwienie w kolorze ziemi? Jest. Łopatkowate odnóża służące przekopywaniu się? Są. Determinacja do pozostawiania w swoich prywatnych, ciaśniutkich tunelach? Ależ jest! Ten domator to nawet chodzić w boki nie może, jedynie do przodu lub do tyłu.
Nie pozbywajcie się więc turkuciów, jeśli zobaczycie je na ziemi. Nie dość, że ze względu na zły stan ziemi (pestycydy, nawozy etc.) ich populacje są mocno ograniczone, to jeszcze te, ekhm, „maluchy” chcą jedynie ponownie się zakopać. To prawda, PODJADAJĄ jakieś tam korzonki, ale do ich diety należą również larwy owadów, dżdżownice czy ślimaki.
No i jeszcze ogólnie z twarzy to takie przyjemne typki, nie powiecie, że nie.

Autor: Bram Koese
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Krzysztof Jurkowski.

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.