Menu Zamknij

Phyllium – Liściec

Dzisiaj znowu coś z kategorii 'zwierzęta udające inne rzeczy”.
Rodzaj Phyllium to właściwie 39 gatunków owadów znanych również jako chodzące liście i najlepsi reprezentanci zjawiska mimetyzmu na świecie. Okazuje się, że bycie częścią jakiejś rośliny jest w gruncie rzeczy najwygodniejszym sposobem na pozostawanie przy życiu. Nasze liśćce udają części roślin i poruszają się bardzo powoli, może nawet leniwie.
Te stawonogie koleżki pomieszkują nie tylko Południową oraz Południowo-Wschodnią Azję, ale również Australię i liczne terraria na całym świecie. Otóż Phyllium stanowią całkiem atrakcyjne zwierzątka domowe, bo są spokojne, ciche i niezbyt ruchliwe. A jak już się ruszają, to śmieszny, trochę pijanym huśtaniem, starając się nieudolnie naśladować liście na wietrze. Śmiesznie, kiedy robią to na waszym ręku, naprawdę.
Jako zwierzątka domowe, mają one również pełną wadę. Ze względu na zdecydowanie większe od samców rozmiary, samice hodowane są najczęściej… a mogą rozmnażać się przez partenogenezę.
Nie zdziwcie się więc, jeśli wasza pani straszyk nagle wyprodukuje sporą liczbę mniejszych straszyków. I jest też szansa, że tych małych straszyków zwyczajnie nie zauważycie.
Takie to sprytne skurczybyki.

Źródło: WikiCommons
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Karol Spozowski.

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.