Menu Zamknij

Homo sapiens – Człowiek rozumny

Dzisiejsze zwierzątko zostało właściwie zaproponowane przez fankę, a data bardzo podpasowała – właśnie dzisiaj mija 160 lat od wydania „O powstawaniu gatunków”, jednej z ważniejszych książek dotyczących ewolucji! A że generalnie określenie Homo sapiens idzie w parze z rozmowami o ewolucji, oto dzisiaj przed nami takie ciekawy gatunek.
Jaki człowiek jest każdy widzi, warto jednak kilka ważniejszych czy też bardziej interesujących cech wymienić. Na przykład spionizowana postawa ciała. Prosta postawa wiąże się z wieloma zmianami anatomicznymi i fizjologicznymi w porównaniu z naszymi krewniakami, małpami człekokształtnymi. Główną, a może niezbyt oczywistą dla większości ludzi konsekwencją dwunożności będzie znacznie zwężona miednica. Wąski rozmiar kanału rodnego i niemal niestosownie duża do niego głowa potencjalnego potomka czynią ludzki poród jedną z bardziej niebezpiecznych dla naszego gatunku sytuacji! W ten sposób jesteśmy również jednym z nielicznych gatunków zwierząt, w którym rodzące korzystają z pomocy innych osobników.
Ewolucja chyba jednak jest również kobietą, bo postanowiła pomóc – ludzkie noworodki są znacznie mniej rozwinięte niż odpowiedniki noworodków choćby u szympansów. Przez pierwsze sześć miesięcy naszego życia stoimy więc na tym samym poziomie poznawczym co małpy człekokształtne; po tym czasie przekraczamy jednak ten próg i stajemy się coraz bardziej rozwinięci. A wszystko dzięki naszym niezwykłym mózgom.
Zrozumieć należy, że to nie sam rozmiar mózgu decyduje o jego działaniu, ale stosunek rozmiaru do całego ciała, stopień rozwoju kory mózgu i najzwyczajniej w świecie ilość neuronów. Nasze około 15 miliardów neuronów trzymanych w samej korze pozwoliły nam na osiągnięcie paru rzeczy, których nie zdołały inne Hominoidea – rozwinęliśmy przede wszystkim mowę, pozwalającą przekazywać różnego rodzaju idee. Jakie idee? Choćby pomysły na tworzenie narzędzi.
Podczas gdy wiele zwierząt korzysta z narzędzi (kamieni lub patyków), tylko ludzie do tej pory wykazali umiejętność tworzenia narzędzi złożonych, składających się z dwóch lub więcej elementów. Samo słowo narzędzie to jednak wyjątkowo szerokie pojęcie, wywołujące spore emocje w sporach biologów takich jak behawioryści czy ewolucjoniści.
Możemy więc uciec się do jeszcze innej, wyjątkowo śmiesznej i nietypowej klasyfikacji. Otóż Homo sapiens jest jedynym gatunkiem, który zamieszkuje nie tylko Ziemię. Od 2 listopada 2000 roku przynajmniej jeden reprezentant człowieka rozumnego znajduje się cały czas na orbicie naszej planety.
Żaden inny gatunek na świecie nie może wpisać sobie do CV wymyślenia podróży kosmicznych.

Dzisiejsze odjechane zwierzątko wybrała Anna Gumowska.

Opublikowano wOdjechane okazje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.