Menu Zamknij

Glaucus atlanticus – Niebieski smok

Jeśli jesteście w internecie dłuższy czas, pewnie widzieliście takiego stwora gdzieś przypadkiem, na jakieś stronie zupełnie niezwiązanej z biologią. Nie ma co się dziwić, jest to przecież stwór całkiem fajny.
Niebieski smok (lub jaskółka morska) to ślimak tyłoskrzelny zamieszkujący wody tropikalne oraz umiarkowane. Glaucus atlanticus pływa sobie w tych wodach do góry brzuszkiem i spokojnie czeka, aż jakiś apetyczny, jadowity kąsek trafi do ich tarki. Dlaczego właśnie tak? Po pierwsze, ewolucja sprytnie wyposażyła naszego mięczaka po pierwsze w umiejętność unoszenia się w wodzie poprzez regulowanie ilości powietrza znajdującego się w żołądku. Takie pływanie bez konkretnego sterowania odległością może jednak sprawić, że odczują samotność – zostają więc członkami tzw. Błękitnej Floty.
Błękitna Flota to ogół organizmów charakteryzujących się ubarwieniem w kolorze niebieskim lub fioletowym, wykorzystujących naturalne prądy wodne. Należą do nich niektóre kraby, ślimaki czy konkretniej, Physalia physalis (którego kiedyś już opisywałam – link w komentarzach). Ten wyjątkowy, wyszczególniony gatunek to po polsku bąbelnica bąbelcowa, czyli niezwykle jadowity parzydełkowiec. Nasz niebieski smok jednak absolutnie nie przejmuje się tym faktem.
Ewolucja pozwoliła mu nie tylko na wytworzenie odporności na ten jad, ale również umiejętność wykorzystywania go. Kiedy podczas podróży w Błękitnej Flocie nasz ślimak wpadnie na bąbelnicę, bezwzględnie zaczyna ją konsumować. Używa do tego swojej tarki, na koniec odkładając najgroźniejsze komórki parzydełkowe. Ich nie zjada, ale również nie wyrzuca. Przyczepia je do siebie, na końcach swoich bocznych i pierzastych wyrostków, zyskując śmiercionośną broń.
Nic nie marnuje ten nasz smoczek, prawdziwy mięczak zero waste.

Autor: Peter Woodard
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Radosław Wodecki.

Opublikowano wWodne bezkręgowce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.