Menu Zamknij

Linepithema humile – Mrówka argentyńska

Lubicie MRÓWY, lubicie sprytne zwierzaki i lubicie ciekawe zwierzaki, zgadza się? Bo dzisiaj naprawdę sprytna i ciekawa mrówka argentyńska.
Otóż nasz dzisiejszy gatunek znajduje się na liście stu najbardziej inwazyjnych zwierząt nie bez powodu. Chociaż ich gniazda z reguły znajdują się na widoku ze względu na brak umiejętności głębszego kopania, jednak opuszczone mrowiska innych gatunków są dla nich okazją na przeprowadzkę. Podjęcie takiej akcji pozwala na o wiele lepsze zabezpieczenie bytu i możliwość poświęcania większej ilości energii na inne sprawy. Na przykład na włamywanie się.
Luźno stwierdzę, że włamywanie się jest całkiem dobrym słowem na sprytne zachowanie tego gatunku Linepithema. Podczas podróży po jedzenie i materiały do mrowiska, nasze mrówki potrafią odwiedzać inne gniazda bez większego problemu. Dzieje się to ze względu na zjawisko superkolonii, czyli genetyczne pokrewieństwo populacji w różnych gniazdach. Samce z jednego mrowiska nie są rozpoznawane jako intruzi kiedy pojawią się w innym mrowisku. Mogą więc sobie pozwolić na zapłodnienie miejscowych jaj i powiększanie puli genetycznej całej właściwie superkolonii.
Takie zachowanie cechuje jednak tylko populacje na kontynentach innych niż Ameryka Południowa. Tam, samce z innego gniazda traktowane są jednak jako intruzi i usuwani właściwie w działania „wojennych”. Jest bowiem różnica w ilości zasobów na terenie właśnie Argentyny i Brazylii. Linepithema humile odżywia się spadzią, czyli substancją wypływając z tkanek roślinnych uszkodzonych przez mszyce czy czerwce. Opiekują się takimi gatunkami, co jest odrobinę trudniejsze na innych kontynentach ze względu na mniejszą kompatybilność i większą liczbę konkurencyjnych, miejscowych gatunków.
No normalnie strategia jak na podbój całej Ziemi. A to niedługo.

Autor: James Bailey
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Olaf Brzozowski.

Opublikowano wOwady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.