Menu Zamknij

Moloch horridus – Moloch straszliwy

Dzisiejszy post będzie naszpikowany… faktami.
Nasz dzisiejszy prawdziwie POTWORNY jaszczur to mieszkaniec Australii, zjadacz mrówek i sprytny ukrywacz samego siebie. Moloch, znany również jako szatańska jaszczurka lub jaszczurzy diabeł, jest jedyny w swoim rodzaju – w znaczeniu taksonomicznym.
Nasz przerażający kolega osiąga jakieś 20 centymetrów, nie boi się jednak licznych, znacznie większych drapieżników. Przede wszystkim, ma on przecież kolce, ostre, gęsto osadzone, generalnie niezachęcające do zaczepiania. Bez problemu poradzi on sobie jednak z odważniejszymi (lub upartymi) zjadaczami jaszczurek. Widzicie tę miękką, okrągłą narośl na jego szyi? To zupełnie idealna, fałszywa głowa.
Wiem, wy się zupełnie na taki trik nie nabierzecie; jesteście jednak znacznie mądrzejsi od większości australijskiej fauny. Przerażony moloch nie będzie uciekał, ale oszukiwał przeciwnika chowając prawdziwą głowę między przednie łapki. Okrągły kształt może zwabić drapieżnika, który spróbuje go schwytać; szybko jednak przekona się o swojej pomyłce. Moloch gwałtownie uniesie swoją prawdziwą głowę, wbijając swoje kolce w łapy mniej lub bardziej pechowego drapieżnika.
Ale to wiecie, jak w ogóle naszego jaszczura zauważy. A z jego wolnym poruszaniem się, kryptyczym ubarwieniem i spłaszczonym kształtem ciała, ten gad jest prawie niezauważalny.

Autor: David Muirhead
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Karol Spozowski.

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.