Menu Zamknij

Monocentropus balfouri

Wiem, wiem, nie lubicie pająków. No ale popatrzcie na tego prawdziwego PLUSZACZKA.
Ten misiaczek to endemit pochodzący z Sokotry, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim. Monocentropus balfouri, po angielsku znana również jako „niebieski pawian z wyspy Sokotra” zaimponuje wam dzisiaj nie tylko kolorem, ale również różnorakimi umiejętnościami.
O ile piękny, wyrazisty kolor z pewnością przyciągnie uwagę każdej osoby widzącej naszego ptasznika, nie możemy oceniać pajęczaków po wyglądzie, prawda? Tym bardziej, że tego gatunku bardziej nie widać niż widać – nie ma się co dziwić, przy temperaturach 50 stopni w ciągu dnia też żyłabym pod ziemią. A jeszcze jak umie się wykopać wiele połączonych pomieszczeń i tuneli, prowadząc do stworzenia prawdziwie wytwornego, urządzonego pajęczyną mieszkania… Żal kisić się w nim samemu, prawda?
Budowanie tak rozległych gniazd nie jest jednak kierowane wyłącznie zbyt dużą ilością wolnego czasu. Wiele komór i komnat zamieszkiwać mogą dzieci naszej Monocentropus balfouri! Jest ona jednym z tych gatunków pająków, które swoje młode troskliwie dokarmiają, zamiast bezosobowo porzucać kokon.
Ciekawe czy swojej umiejętności strydulacji używa do krzyczenia na nie…

Zdjęcia użyczył Arent – hodowla ptaszników.
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłała Roksana K-ska.

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.