Menu Zamknij

Bromeliohyla

Jeśli ktoś powiedział wam kiedyś, że wcale nie jesteście pępkiem świata, to jest duża szansa, że miał rację. Takie stwierdzenie nie odnosi się jednak do żabek z rodzaju Bromeliohyla – one z pewnością są pępkiem swojego kilkucentymetrowego świata.
Te drobne płazy są mieszkańcami Ameryki Środkowej, a właściwie rosnących w niej roślin z rodziny ananasowatych. Otóż wbrew temu co może sugerować nazwa, nie znajduje się w niej tylko ananas, ale mniej więcej 1700 innych gatunków! W sporej części łączy je fakt posiadania grubych, mięsistych liści, często tworzących na szczycie coś w rodzaju kieszonki lub maluteńkiego baseniku.
Właśnie te miejsca są malutkimi światami żab Bromeliohyla albo może właściwie, ich kijanek. Wiecie już, że dla wielu płazów tropikalnych schodzenie na ziemię jest wychodzeniem ze strefy komfortu, lepiej więc rozwijać się po prostu na drzewach. Znaczna część takich zwierząt składa więc jaja w miejscach, które pozwolą przyszłym kijankom ześlizgnąć prosto do wody. Nasze dzisiejsze płazy uznały to jednak za chyba zbyt męczącą metodę, przecież dookoła znajduje się mnóstwo tycich baseników w liściach! Wystarczy więc urządzić randkę nad takim basenikiem i właśnie tam będą najpierw znajdować się jaja, a potem rozwijać kijanki. Maluchy przechodzą około 45 faz rozwoju w czasie których, znudzone czy głodne, są w stanie pełzać po wilgotnych liściach w poszukiwaniu większego zbiornika wody w pobliżu.
Albo po prostu w celu wycieczki. Ujrzenie dżungli po wychowywaniu w tycim basenie musi być naprawdę niesamowite.

Autor: Alex Rebelo
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłała Katarzyna Michalina Bróż.

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.