Menu Zamknij

Walckenaeria acuminata – Plądrownik osobliwy

Dzisiaj o pająku, co chciał zostać łodzią podwodną.
Osnuwikowate (Linyphiidae) to rodzina pająków mało zbadana, ale już zawierająca przynajmniej cztery i pół tysiąca gatunków. Plądrownik osobliwy, należący dokładniej do podrodziny Erigoninae, jest jej dumnym, choć niewielkim przedstawicielem. Osiąga zaledwie 4 milimetry, jest jednak dobrze zbudowany, ewidentnie robi treningi siłowe co najmniej kilka razy w tygodniu. No popatrzcie na ten odwłok, na te nogogłaszczki! Nie no dobra, wiem, że nie patrzycie, bo wzrok najbardziej przyciągają oczy.
Dzisiejszy gość posiada dwoje oczu na superaśnej, długiej szyjce, zupełnie jak w peryskopie. Dotyczy to jednak tylko samców – chociaż samice też mogą się pochwalić znacznie podwyższonymi oczami. Po co? W sumie troszkę trudno powiedzieć. Spekuluje się, że jako cecha typowo samcza, ma ona zwiększać rozmiary wobec surowej oceny samicy. Jest to jednak luźna, nieprofesjonalna spekulacja, bo jakoś nie bardzo ktoś się biednym plądrownikiem interesuje. Halo, arachnolodzy, szybciutko do pracy! Walckenaeria acuminata występuje w Polsce, chociaż właściwie odrobinę niezbyt często. Jego rewiry to przede wszystkim Wielka Brytania, gdzie jest uznawany za… dobry omen.
W Wielkiej Brytanii, przedstawiciele Linyphiidae określani są jako „pieniężne pająki”. Wszystko dlatego, że naturalnie tworzą oni horyzontalne, całkiem spore sieci, przypominające odrobinkę jakiś materiał krawiecki. Kiedy więc taki pająk pojawi się w domostwie (a najlepiej na osobie) określa się go jako plecącego twórcę, który ma tworzyć nowe ubrania i prowadzić do dobrobytu.
Ale to miłe, prawda ?

Autor: Jørgen Lissner
Dzisiejsze odjechane zwierzątko nadesłał Eliasz Zajkowski.

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.