Menu Zamknij

Saprofagia

Pojęcie i zjawisko, które być może pojawiało się w waszych szkolnych podręcznikach. Pochodzące z greckiego słowo sapros (zgniły) oczywiście wskaże wam na zjadanie jakiś zgniłek lub innych resztek. Jest to prawda, aczkolwiek sprawa jest skomplikowana.
Wiecie przecież, że biolodzy często się między sobą nie zgadzają i komplikują sprawy trochę niepotrzebnie dla takiego zwykłego, biednego człowieka, który nie ma zbytnio ochoty czytać całej książki o strategiach pokarmowych. W dużym skrócie, chodzi jednak o to, co zjadają poszczególne organizmy i w jaki sposób.
Obecnie za saprofagi uznaje się organizmy odżywiające się obumarłą materią organiczną, które są jednocześnie osiadłe. Należą do nich wieloszczety lub grzyby. Za ich przeciwieństwo uważa się formy mobilne, określane również jako detrytusożercy.
Jednocześnie, do saprofagi możemy dorzucić garść pojęć jak koprofagia i nekrofagia. Koprofagia dotyczyć będzie szamania odchodów, a nekrofagia zwłok. Czym to można jednak podsumować? Określeniem destruenci – lub reducenci – czyli prawdziwi herosi pracy u podstaw wszystkich sieci troficznych. To właśnie oni gwarantują nam, że najbliższe siedliska nie są usiane padliną. Podziękowania dla nich bez dwóch zdań, prawda?

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.