Menu Zamknij

Anolis kubański – Anolis equestris

Jeśli uważasz, że ten jaszczur patrzy na Ciebie z góry, to masz rację. W końcu siedzi na drzewie.
Anolis jest średniej wielkości jaszczurem, ale wciąż największym ze wszystkich anolisów. Poprzeczka nie jest jednak ustawiona wysoko, bo na wielkości maksymalnie pół metra i wadze pół kilograma. Połączenie takiej wagi z rozmiarami pozwala anolisowi na uzyskanie smukłej sylwetki bez ćwiczeń i odchudzania. To przydatne, kiedy chodzi się praktycznie tylko po drzewach i to pionowo, wykorzystując pazurki oraz poprzecznie żeberkowane poduszeczki na palcach.
Kolorystycznie, mamy naprawdę wiele odmian tego gatunku, z których dodatkowo wszystkie potrafią zmieniać swój kolor jak kameleony. To całkiem niezła sprawa, jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę samicy, robiąc się zielonym na tlen kory drzewa albo brązowym na tle liści. Jak wiele jaszczurek, anolis posiada również fałd gardłowy – nie jest on jednak o dziwo jaskrawy, ale delikatnie różowy, jak pupka naprawdę bladego niemowlaka.
Niech ten delikatny kolor was jednak nie nabierze. Anolisy to zwierzątka bardzo terytorialne i nie będą miały skrupułów, jeśli wejdziecie na ich dzielnię. Ugryzą was małymi ząbkami z pełną nienawiścią. I jeszcze powiedzą, że jesteście brzydcy.
A to boli chyba bardziej niż samo ugryzienie.

Źródło: iNaturalist

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.