Menu Zamknij

Konkurencja

To relacja międzygatunkowa, trochę negatywna, trochę pozytywna, ale bardzo ważna. Otóż pewnie niektórzy z was stanęli w sytuacji, w której po południu chcecie kupić sobie bułkę. Taką zwykłą, zgrabniutką kajzerkę. Cały dzień spędzacie z myślą o tej bułce, jak to sobie ją kupicie, posmarujecie dżemem i zjecie pod wieczór. W dziale z pieczywem okazuje się jednak, że taki sam plan ma pani Jadzia spod trójki.
Oblewa was zimny pot, ręce rozkładają już papierową torebkę. Mierzycie się wzrokiem z panią Jadzią. Kto będzie szybszy? Kto zdobędzie ostatnią bułkę? Kto dzisiaj wykończy ten słoik truskawkowego dżemu z lodówki?
Wiem, że emocje tej sytuacji mogą być powalające, możecie już wziąć głęboki oddech. Co jednak, jeśli wam powiem, że takie sytuacje w naturze mają miejsce codziennie?
Konkurencja jest właśnie słowem opisującym tego typu interakcje – dwie populacje lub gatunki rywalizują ze sobą o zasoby, takie jak pokarm, woda, przestrzeń czy światło. O zdobyciu danego zasobu będzie decydował stopień przystosowania do panujących warunków. Szybkość, wielkość, przebiegłość osobnika. To wszystko składa się w równaniu codziennego wyścigu o przetrwanie – i tworzy jeszcze jeden z najważniejszych czynników doboru naturalnego. Dostępność do zasobów będzie przekładała się na możliwości rozrodu – im warunki lepsze, tym większa będzie również szansa na rozród. Jeśli to wielkość osobnika zdecydowała o „wygranej” zasobów, to właśnie większe osobniki będą swoje geny przekazywać. A mniejsze osobniki?
Cóż, tym razem przegrały. Ale popracują nad wielkością i wyjdą na swoje! Po kilku pokoleniach co prawda. Ale wyjdą, zobaczycie!

Opublikowany wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *