Menu Zamknij

Larwa

Pojęcie proste a jakże skomplikowane. Większość z was na dźwięk słowa larwa pewnie wyobraża sobie te wielkie, tłuste, nieporadne pędraki, które ptaki wydziobują z trawnika pod blokiem. Nie dziwię się, nie jest to przecież słowo brzmiące ładnie. Ale ma też o wiele więcej znaczeń.

Ogółem, larwa jest stadium młodocianym między innymi owadów, gąbek, skorupiaków, płazów i, uwaga, ryb. Larwy będą różnić się znacząco anatomicznie i fizjologicznie od form dorosłych. Wyobrażacie sobie to oczywiście w sytuacji gąsienicy i motyla czy kijanki i żaby. Z rybami to jednak trochę inaczej, bo niekoniecznie świeżo wyklute młode będą znacząco różne od dorosłych; biolodzy przygotowali się jednak na wszystkie przypadki. Niektóre larwy ryb będą dosyć odmienne od swoich rodziców, a przynajmniej zanim przejdą w stadium młodociane.

Jeśli chodzi o te wszystkie inne zwierzaki, o ich larwach można by mówić całkiem sporo. Istnieją amfiblastule, cerkaria, koracidia, parenchymule, trochofory, żywiki, sporocysty, redie… Szalona to biologia rozrodu, to jest pewne.

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.