Menu Zamknij

Toki

Dosyć specyficzne pojęcie, określające ogół zachowań lęgowych ptaków. Dzisiaj wszak pojawiło się słowo tokowisko, powiedzmy więc sobie trochę o tym wszystkim.
Ogólnie rzecz biorąc, strategii lęgowych jest naprawdę wiele, niektóre prowadzą do bycia z samiczką sam na sam, a inne oznaczają zbieranie się w dużych grupach, określając miejsce tokowiska. Przypomina to wówczas przedstawienie, gdzie aktorami jest wiele samców jednocześnie, a widownią samice. Tokowiska charakteryzują ptaki, u których znaczącą decyzję o kopulacji podejmuje samica, opierając się na zaletach samca.
A zalet takich może być wiele, oj wiele. Od rozmiarów, okazałości w upierzeniu, stopnia oczyszczenia terenu i złożoności tańca aż do głośności krzyków. Przed damskimi wyborami trwają jednak zacięte walki, mniej lub bardziej fizyczne, pomiędzy samcami. Należy przecież zająć dobre miejsce, najlepiej na samym środku.
I pamiętać, że nie zawsze samica wybierze tego największego, najbardziej okazałego i najgłośniej krzyczącego ptaka. Znaczy, no prawie zawsze. Ale trzeba żyć nadzieją!

Opublikowany wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *