Menu Zamknij

Toki

Dosyć specyficzne pojęcie, określające ogół zachowań lęgowych ptaków. Dzisiaj wszak pojawiło się słowo tokowisko, powiedzmy więc sobie trochę o tym wszystkim.
Ogólnie rzecz biorąc, strategii lęgowych jest naprawdę wiele, niektóre prowadzą do bycia z samiczką sam na sam, a inne oznaczają zbieranie się w dużych grupach, określając miejsce tokowiska. Przypomina to wówczas przedstawienie, gdzie aktorami jest wiele samców jednocześnie, a widownią samice. Tokowiska charakteryzują ptaki, u których znaczącą decyzję o kopulacji podejmuje samica, opierając się na zaletach samca.
A zalet takich może być wiele, oj wiele. Od rozmiarów, okazałości w upierzeniu, stopnia oczyszczenia terenu i złożoności tańca aż do głośności krzyków. Przed damskimi wyborami trwają jednak zacięte walki, mniej lub bardziej fizyczne, pomiędzy samcami. Należy przecież zająć dobre miejsce, najlepiej na samym środku.
I pamiętać, że nie zawsze samica wybierze tego największego, najbardziej okazałego i najgłośniej krzyczącego ptaka. Znaczy, no prawie zawsze. Ale trzeba żyć nadzieją!

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.