Menu Zamknij

Neotenia

Wspaniały stan, w którym się nie dorasta. Chociaż neotenia troszkę nam się już pojawiała, czas na poważną rozmowę. Widzicie, bo kiedy dwa na taki przykład płazy bardzo się kochają, to… no właśnie, co?
Generalnie, w życiu większości zwierząt (w tym oczywiście ludzi) można określić moment osiągnięcia dojrzałości płciowej. Zwierzęta neoteniczne mają jednak w nosie takie biologiczne ułatwienia, więc ich organy rozrodcze rozwijają się w sposób przyśpieszony w stosunku do pozostałych części ciała. Wynika to najczęściej z wyjątkowo niekorzystnych warunków czy braku odpowiedniego czynnika – takie zwierzę nie ma „pewności”, że dożyje odpowiedniego wieku reprodukcyjnego, więc ewolucja je, upraszczając, zabezpieczyła.
I chociaż najbardziej znane z neotenii są płazy (w tym słynna Ambystoma mexicanum), to zjawisko pojawiać się będzie również u niektórych pluskwiaków oraz termitów. Neotenia może być również pełna lub częściowa, zależnie od czasu jej trwania – niektóre gatunki neoteniczne nie będą praktycznie nigdy przechodzić w formy dorosłe, podczas gdy u innych neotenia będzie miała miejsce tylko przez pewien czas, kiedy przynosi korzyść.
Wiadomo, dla każdego coś innego.

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.