Menu Zamknij

Strzałka miłosna

To twarda, chitynowa lub wapienna struktura występująca u niektórych ślimaków jako no cóż, element gry wstępnej. Otóż należy przypomnieć, że co niektóre z Gastropoda są hermafrodytami – posiadają organy płciowe zarówno męskie jak i żeńskie. Fajna sprawa, bo ślimaki są powolne, więc jak już spotkają innego ślimaka, trzeba z randki genetycznie korzystać na maksa.
Kopulacja jest poprzedzona rytuałem zalotów, w którym ślimaki „tańczą”. Krążenie wokół siebie, dotykanie czułkami i ustawianie wobec odpowiednich otworów płciowych. Pełen romantyzm, nie powiecie, że nie. Kiedy jeden organ płciowy dotknie odpowiedniego organu przeciwnego, do akcji wkracza strzałka.
Poza pierwszą kopulacją, wystrzelenie strzałek jest znakiem do rozpoczęcia właściwej kopulacji i wymiany spermy. Strzałka może wbić się w ciało partnera, przeszyć go na wylot lub całkiem minąć. Nie każdy ślimak ma cel niestety. Oczywiście wciąż dojdzie do odpowiednich zdarzeń, wystrzelenie strzałki oznacza po prostu gotowość.
Jeśli strzałka znajdzie się w partnerze, jest bardzo przydatna, ponieważ zawarte w niej hormony przedłużają żywotność spermy. Warto zauważyć, że wystrzelenie strzałki jest określeniem raczej nadmiernie sugestywnym – strzałka przechodzi po prostu z jednego ślimaka do innego przy baaaardzo bliskim kontakcie obu ciał.
Myślicie, że to wszystko brzmi dziwnie i nieprzyjemnie? Istnieją ślimaki posiadające do 70 strzałek. Auć.

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.