Menu Zamknij

Okapi leśne – Okapia johnstoni

Okapi to genetyczny lisek chytrusek. Niby przypomina trochę osła i trochę zebrę, a jest spokrewnione z żyrafą. Z bliżej nieokreślonych przyczyn określane jako stworzenie mityczne, okapi nie jest bardziej mityczne niż jakiekolwiek inne endemiczne zwierzę żyjące w lasach Demokratycznej Republiki Konga. Przez lata stanowiło ono jednak zoologiczną zagadkę, określane przez miejscowych jako koń, a przez badaczy jako afrykański jednorożec (niespokrewniony z nosorożcem, oczywiście).
Może okapi nie wydawało się zbyt realistyczne przez te stylowe rajstopki. Albo może dlatego, że było po prostu bardzo trudne do zaobserwowania. Nie pomagał w tym przecież samotniczy tryb życia, niewielka populacja, kryptyczne ubarwienie czy naturalna płochliwość.
Wydawać się może również, że nie tylko nam jest trudno odnaleźć okapi, ale im samym siebie nawzajem. Otóż nic bardziej mylnego. Te ciekawe zwierzaki posiadają specjalne gruczoły zapachowe na kopytach i są również fanami olewania niskich krzaków leśnych ciepłym moczem.
Ah, wszystko, żeby zdobyć randkę i spowodować trwającą 450 dni ciążę.

Źródło: Zoo Berlin

Opublikowano wSsaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.