Menu Zamknij

Bazyliszek płatkogłowy – Basiliscus plumifrons

Dzisiaj super jaszczur z supermocami. I nie chodzi o zamienianie ludzi w kamień, jak może sugerować jego nazwa. Z ogonem dwukrotnie często dłuższym niż reszta ciała, świetnie umięśnionymi nogami i wielkimi stopami, bazyliszek będzie zaskakiwał nas (i swoje ofiary lub drapieżniki) przez… bieganie po wodzie.
Tak, brzmi komicznie i w sumie to jest troszkę komiczne. Mała masa i duża szybkość pozwalają na odbywanie krótkich dystansów w raczej nierealny sposób, z użyciem ogona do utrzymania się na powierzchni wody. Jeśli jednak nasz bazyliszek źle wymierzy, to nie musi się martwić – nie tylko umie świetnie pływać, ale jest również w stanie spędzić pod wodą prawie godzinę!
Kolejną fascynującą informacją będzie również różnica między samcami i samicami tego gatunku. Rozpoznać może je każdy, ponieważ trzy grzebienie występujące na głowie, plecach i ogonie pojawiają się tylko u samców. Wiecie, co jednak jest naprawdę, ale to naprawdę ciekawe? Samice naszego dzisiejszego bazyliszka absolutnie nie potrzebują do rozmnażania samców! Są w stanie złożyć jaja już zapłodnione, rozmnażając się przez tak zwane samorództwo.
Takim bazyliszkom można całkowicie prawdziwie powiedzieć, że z matką są jak dwie krople wody.

Źródło: Flickr
Dzisiejsze odjechane zwierzątko przysłał Mateusz Rubiec.

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.