Menu Zamknij

Takson

Jednostka w systematyce biologicznej (taksonomii), która określa spokrewnioną filogenetycznie grupę organizmów. Każdy takson będzie otrzymywał nazwę łacińską, która ułatwia ogólną systematykę międzynarodową (oraz brzmi mądrze). Dlaczego po łacinie i dlaczego to wszystko?
Każdy takson może zostać przyporządkowany do konkretnej rangi, która zaliczana jest do wyższej rangi, która zaliczana jest do wyższej rangi, która… Dobra, chyba łapiecie temat. Taksonomia działa trochę jak matrioszki, każda duża ranga kryje w sobie mniejszą. Oczywiście, dochodzi się w pewnym momencie do najmniejszej z matrioszek, najczęściej gatunku lub podgatunku. Taka segregacja pozwala nie tylko wyróżniać konkretne grupy zwierząt, ale również określać ich stopień spokrewnienia. Wykorzystywane jest to we wszystkich dziedzinach biologii i chociaż pewnie będzie was to śmieszyć, łacinę sprawę ułatwia.
Wiadomo, nazwy gatunkowe i rodzajowe, takie jak Rawka błazen czy Zadziornica włochata, brzmią fajnie, śmiesznie i w ogóle. Ale w chwili, kiedy Rawka błazen po angielsku jest „Krewetką modliszkową” (podczas gdy nie jest ani modliszką, ani krewetką), może być trudno się dogadać. Tymczasem Odontodactylus scyllarus jest uniwersalne niezależnie od języka ojczystego badacza tego niezwykłego stworzenia.
Prawdopodobne jest, że nie umiecie tego wymówić. Ale spokojnie, rawka błazen też nie umie.

Zobacz również w WKE: Filogeneza

Opublikowano wWakacyjny Kurs Edukacyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.