Menu Zamknij

Caerostris darwini

Ten osiągający maksymalnie 22 milimetry krzyżakowaty z Madagaskaru nie zachwyca. Cóż, w każdym razie nie wyglądem, rozmiarem czy poczuciem humoru. Zachwyca nas za to swoimi niezwykłymi sieciami, które należą do najbardziej chyba imponujących na świecie.
Wyobraźcie sobie, że przepływacie przez dżunglę, dzień jak co dzień, przynajmniej, dopóki nie wpłyniecie twarzą, ramieniem, kolanem i właściwie całym ciałem w pajęczynę. Oho, to wasz koniec. Zaraz pojawi się przy was potwór wielkości Aragoga i was pożre. Znaczy, myślicie tak, do czasu aż tycie szczękoczułki czule pogłaskają was po policzku.
Możecie się śmiać, ale to dosyć prawdopodobna historia. Caerostris darwini nie tylko tworzy największe sieci na świecie, osiągające nawet do 2,8 metra kwadratowego (!), ale również należące do jednych z najbardziej wytrzymałych włókien – zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.
Unikatowa budowa sieci opierająca się na włóknach osiągających ponad 20 metrów pozwoliła naszemu pajęczemu artyście na zajęcie niszy niedostępnej dla żadnych innych pająków, czyli przestrzeni tuż nad wodą. Zawieszenie się między drzewami umożliwiło Caerostris darwini nie tylko prywatny bufet, ale także codzienną porcję zazdrosnych spojrzeń innych madagaskarskich stworzeń.
To drugie to chyba nawet lepsze.

Autor: Brian Reiter
Dzisiejsze odjechane zwierzątko zostało przysłane przez Wiktora Walickiego.

Opublikowano wPajęczaki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.