Menu Zamknij

Leptobrachium boringii

Zapytacie dzisiaj, co to za żaba i na jaką siłkę chodzi, ale spokojnie. Ona wcale nie idzie wam przywalić. No chyba, że jesteście samcem gatunku Leptobrachium boringii, tak jak przedstawiony na zdjęciu przystojniak.
Znani również jako „wąsate żaby”, nasze dzisiejsze płazy są chińskimi endemitami z prowincji Syczuan. Niewielkie, bo nie osiągające nawet 8 centymetrów, ci superaśni kolesie są idealnymi przykładami plastyczności ewolucyjnej. Otóż te magiczne wąsy (a właściwie keratynowe kolce) są narzędziem ich walki o samice w okresie godowym. Od 10 do 16 sztuk ostrych jak zastrugany ołówek wypustek świetnie nadaje się do kiereszowania twarzy innego samca, prawda?
Średnio robi się jednak, jeśli jesteście taką chińską żabą, a wasze keratynowe wąsy niezbyt imponują komukolwiek, nawet waszemu odbiciu w lustrze. Ale niech wasza żabia samoocena nie spada!
To wcale nie znaczy, że macie zrezygnować z ojcostwa. Wykorzystacie wtedy po prostu strategie potajemnego zapładniania, czyli będziecie poszukiwać samic, którym nie zaimponował jeszcze żaden osiłek.
Wtedy szybko przystępujcie do akcji, zanim się biedna zorientuje, że wcale nie jesteście najlepszą partią w okolicznych wodach stojących.

Źródło: Carnivora

Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.