Menu Zamknij

Raorchestes chalazodes

Dzisiaj gatunek, który uznawany był za wymarły, a jednak został ponownie odkryty w 2003 roku w Ghatach Zachodnich Azji Południowej. Powiedzmy sobie więc, jak udało mu się przez ponad 100 lat chować przed wścibskimi biologami.
Otóż w którymś momencie ewolucyjnym nasze Raorchestes stwierdziły, że bambus będzie wyjątkowy wygodnym mieszkankiem. Pusty w środku, raczej rzadko zjadany przez zwierzęta, normalnie nieruchomość idealna. Szczególnie, jeśli przymierzasz się do posiadania dzieci.
Żaby posiadają naprawdę wiele strategii reprodukcyjnych, ale większość z nich zdecydowanie wymaga wody. A tymczasem nasz dzisiejszy żabol decyduje się składać jaja wewnątrz bambusa, gdzie troskliwie są pilnowane przez tatę. Żabie matki w tym przypadku składają od 5 do 8 jaj w jednym bambusie, korzystając z przejścia tworzonego najczęściej przez większe zwierzęta. Przejście zazwyczaj jednak jest dosyć wąskie, potrzeba więc pewnego zdecydowania i chęci, żeby się przez nie przecisnąć. Po pozostawieniu skrzeku około 20 centymetrów ponad wejściem do łodygi, opuszczają ją i wybierają się na poszukiwanie kolejnego partnera z kolejnym bambusem. Ojciec pozostaje w środku i czeka (z drobnymi przerwami na jedzonko oczywiście) aż małe, przypominające rodziców żabki pojawią się na świecie.
A potem maluchy opuszczają bambus i cały cykl zaczyna się od nowa.

Źródło: Research Gate

A cała sytuacja wygląda tak.
Opublikowano wPłazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.