Menu Zamknij

Trioceros jacksonii – Kameleon trójrogi

Patrzcie, triceratops!
A przynajmniej jego skuteczny, zminiaturyzowany symulator.
Samce kameleonów trójrogich zasłużyły na swoja nazwę przez prezentację trzech kostnych, pokrytych keratyną rogów. Częściowo właśnie one czynią ten gatunek odrobinkę mniej interesującym od innych (oczywiście wciąż odjechanych!) gatunków kameleonów.
Jak u prawie wszystkich gadów z rodziny kameleonów, tryb życia naszego dzisiejszego gościa jest dosyć letargiczny. Ot, poranna kąpiel słoneczna, obiadek, zwymiotowanie kleiku niestrawionych posiłków jako przynęty, troszkę picia rosy. Dzień jak co dzień, prawda?
No dobra, poza tym kleikiem, przyznaję. Obecność worka umożliwiającego przechowywanie kleistej substancji działającej jako przynęta jest jedną z dwóch bardziej szczególnych cech kameleonów trójrogich i charakteryzuje obie płcie. Z tymi płciami to jeszcze ciekawa jest proporcja, ponieważ samce stanowią ponad 60% populacji.
Ale przejdźmy do tych rogów, bo przecież pewnie po to tutaj jesteście. Nie są one jakoś szczególnie użyteczne tak naprawdę. Owszem, używane są oczywiście do walki, ale rzadko. Kameleony trójrogie znacznie bardziej preferują agresywne zmienianie koloru z bezpiecznej odległości. I to ma sens.
Przecież wielokrotnie już wam pisaliśmy, że rany na godności bolą bardziej.

Autor: Muhammad Mahdi Karim

P.S. Zdjęcie, gdzie widać wszystkie trzy rogi znajdziecie poniżej. I jeszcze ma bonus!

Opublikowano wGady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.